Historie ožívá na Rýmařovsku

 

Účinkující:

CAPELLA ANTIQUA BRUNENSIS

29. června během slavnostního zahájení zámecké sezóny budete mít možnost užít si koncert barokní hudby v podání ansámblu zabývajícím se interpretací právě barokní hudby
Capella Antiqua Brunensis v tomto složení:

Richard Závada - umělecký vedoucí, loutna, theorba, barokní kytara
Zuzana Veverková - zpěv
Mirek Kůzl - cink
Marek Kubát - arciloutna, barokní kytara

 

Koncert začíná v 17:30 hodin v zámku Janovice.

https://www.muzikus.cz/capella-antiqua-brunensis/

 

12. července proběhne na zámku autorské čtení se dvěma výraznými osobnostmi české kulturní scény. První z nich je autorka knih pro děti a mládež Petra Braunová spolu s herečkou Jitkou Smutnou, které jsou autorkami literárně-hudebně-dramatického pořadu aneb společná Kalvárie.

PETRA BRAUNOVÁ

Je rodačka z Prahy. Vystudovala Střední ekonomickou školu, krátce na to pracovala jako sekretářka a po otevření hranic v roce 1989 se rozhodla "poznat svět". Několik let působila ve francouzských a belgických rodinách jako au-pair a své bohaté zkušenosti z tohoto období pak zúročila v knížce Česká služka aneb Byla jsem au-pair. Po návratu domů se stala průvodkyní po Praze, ale touha a chuť psát ji rozhodně neopustila. Literatura je její koníček už od dětství a často přispívá články do různých časopisů a se svými dětmi Oliverem, Marií a Johanou žije v Praze. Díky jim je neustále v kontaktu s dětským světem plným fantazie a legrácek, který je nevyčerpatelnou inspirací pro její literární tvorbu. V nakladatelství Z její tvorby můžeme připomenout např. knihy Prázdniny za všechny prachy, Borůvkové léto s Terezou, Pozorovatelka, Ztraceni v čase, Kalvárie, Rošťák Oliver, Jak se vojta ztratil nebo Kdopak to tu kope aneb zápisky z plodové vody.

JITKA SMUTNÁ

Energická, osobitá, extrovertní, ale také otevřená hlubokým citům. Své mladé mamince a otci-novináři se narodila jako nejmladší ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Vladimír je kameramanem (Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve). Dětství v 50. letech prožila v proletářských Nuslích. Nejdřív chtěla být novinářkou, po roce 1968 se rozhodla pro DAMU.
Začínala v Pardubicích, v roce 1976 odešla za režisérem Janem Kačerem do Ostravy, kde strávila plodných 14 let. Založila tam rodinu a hlavně tam sehrála spoustu velkých rolí: Fanku v Loupežníkovi, Agátu v Ženitbě, Mirandu v Bouři... V roce 1990 se vrátila do Prahy. Nastoupila do Národního divadla (Pekař Jan Marhoul, Sbohem Sokrate, Sekretářky, Pygmalion) Diváci na ni chodili i do Divadla bez zábradlí (Racek, Hlučná samota), divadla Kolowrat (Smlouva od A. Goldflama, Černé mléko. Za roli pokladní v této hře byla nominována na cenu Thalie), za zajímavou rolí neváhala dojíždět zpátky do Ostravy (chůva ve hře Romeo a Julie). V současné době ji můžeme hojně vídat na televizních obrazovkách v různorodých rolích několika televizních seriálů ( Nemocnice na kraji města - nové osudy, Comeback, Vyprávěj, Cukrárna, Cesty domů nebo Život je ples).

 

IRENA ŠINDLÁŘOVÁ

Rodačka z Olomouce se po letech zaměstnání, kdy pracovala jako obchodní cestující, terapeut v Psychiatrické léčebně a odborný referent v Českém fondu výtvarných umění, přestěhovala na lesní samotu v Jeseníkách, kde se začala věnovat literární tvorbě. Publikuje knihy s tématikou pohádek, mytologie, historie a esoteriky, přispívá do novin a časopisů, píše básně, věnuje se regionální historii a spolupracuje s Českým rozhlasem. Je členkou Obce spisovatelů v Praze a Literárního klubu v Olomouci.
V současné době žije a tvoří na vesnici nedaleko Olomouce.

Autorské čtení s Irenou Šindlářovou začíná ve čtvrtek 2. 8. 2012 ve 20 hodin.

 

ARMA FERRE - Evropská škola bojových umění

Evropská škola bojových umění ARMA FERRE vznikla v roce 2005 oddělením od mateřské organizace Šermířský spolek Jeseník, tento se na rozdíl od ARMA FERRE zaměřil spíše na scénické ztvárnění historického šermu.
ARMA FERRE byla původně určena pro menší okruh lidí, kteří se o šerm zajímali spíše jako o bojové umění. Dominantním tématem pro výuku se stal jeden a půl ruční meč AF 001, ale nezůstal dlouho osamocen. Brzy se k němu přidala další témata a přidali se i další lektoři nejen z ČR ale i ze Slovenska a Polska.

https://www.armaferre.cz/

 

ŠERMÍŘSKÝ SPOLEK JESENÍK

https://sermiri.webnode.cz/

 

Dále se na Historickém festivalu svojí účastí podíleli:

Stout - dobová hudba z Varšavy, Folleto - skupina scénického šermu z Ostravy, Via Nemésis - tanečnice z Napajedel, Revertar - skupina historického šermu ze Zlína, ERGO - dobová hudba z Prahy, Monarchia - tanečnice a šermíři z Hodonína, Cor et Orchis - dobová hudba z Brna, Opolskie Bractwo Rycerskie z Opole a STD Buřinka Rýmařov.

 

Saxofonové kvarteto Olomouc

Během Zakončení zámecké sezóny 2012 si návštěvníci zámku v Janovicích budou moci užít koncert Saxofonového kvarteta z Olomouce ve složení: Miroslav Malý, Martin Stánec, Petr Chrobák a Pavel Krchňák.

 

 

 

 

 

 


 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode